Historie

Posted on by

Skupina TELEFON se veřejnosti poprvé představila v roce 1983. Zakládající sestavu tvořili zpívající kytarista Ladislav Hrbáček, basista Jan Kuška a bubeník Václav „MEDY“ Krištof.

V roce 1984 se v kapele na okamžik objevuje, tehdy ještě kytarista, Pavel Žaloudek (JOY, Palice). Po jeho odchodu pokračuje skupina opět v tříčlenném složení a natáčí v obecní knihovně v Hlohovčicích své první amatérské DEMO-1 (zvuk. režie – Standa Binder).

1986mV roce 1986 posiluje kapelu kytarista Jiří „DĚS“ Černaj (Domino, Vzteklej dědek, Fáze). Jako dvorní zvukař jezdí s TELEFONEM p. Zdeněk Kalina. V té době má čtyřčlenná sestava Hrbáček, Krištof, Kuška a Černaj již výrazné hity, které zůstaly v repertoáru skupiny dodnes. Mezi nejžádanější stále patří skladby Jen ten telefon zvedni, Koukej hvězda padá ( 1. místo v rozhlasové soutěži Folk-Rock-Forum v roce 1987), Pračlověci a Mraveneček.

Rok 1988 znamená pro TELEFON první výraznější změny. Dochází k výměně na postu baskytaristy, na místo Jana Kušky nastupuje Luboš „Mc OULY“ Oulík (Vizir, SAP) a dalším novým členem skupiny se stává klávesistka Pavla Malíková. Skupina natáčí další amatérské DEMO-2 v osvědčeném studiu „hlohovčická knihovna“ (zvuk. režie – Standa Binder).

V roce 1989 přichází zpěvák Roman „MÁŠA“ Šandor (Mr. Frros, Vizir, MacBeth, Extra Band,
1989mDOA rock). Kapela natáčí své první poloprofesionální nahrávky (jsou to písničky Smutná vernisáž a Srdce z kamene) ve studiu Družba (zvuk. režie – Jiří Sláma, dnes AVIK) a hraje svým fanouškům v sokolovnách, liďácích či na letních parketech pod noční oblohou především v okresech Domažlice a Klatovy. Kapela navazuje první kontakty se „západem“, když zpestří své tancovačky o společné vystoupení s německými skupinami METALLAXE a HELLS BIERS. Koncem roku 1989 odchází zakládající člen, bubeník Václav „MEDY“ Krištof a také klávesistka Pavla Malíková. Končí spolupráce se zvukařem Zdeňkem Kalinou. Tím kapela ztrácí také „světovej autobus“ , se kterým jezdil jako řidič absolutní „pohodář“ Tonda Klement.

Rok 1991 lze označit jako nejlepší sezónu v historii kapely. Z počátku hraje TELEFON v
1990msestavě Hrbáček, Černaj, Oulík a jako bubeník se dočasně objevuje Vilém Stadtherr (7 větrů, Kučerovo sako, Bloody Mary a jiné jazz, funky, … sestavy). Velmi rychle se však dává dohromady asi nejúspěšnější formace TELEFONU: Ladislav Hrbáček – kytara, zpěv, Jiří „DĚS“ Černaj – kytara, zpěv, Luboš „Mc OULY“ Oulík – basa, Míra „FUCK OFF“ Čížkovský – bicí    (Expander, Sarah, Kečup, Vzteklej Dědek, Vizir, Tanit) a Viktor Mastný – zpěv (Johnnie Walker, Vzteklej Dědek). O skvělé ozvučení se stará Pan mistr zvuku Václav „ELIÁŠ“ Karban. V této sestavě prožívá TELEFON nejpohodovější sezónu s největšími návštěvami, které doslova ucpávaly tancovačkové sály a plnily letní parkety.

V roce 1991 bohužel dochází také k ukončení činnosti TELEFONU. Bývalí hráči TELEFONU – Šandor, Hrbáček a Oulík zakládají skupinu Vizir (1991 – 1992).

K obnově činnosti skupiny TELEFON dochází až v roce 1994 v sestavě Ladislav Hrbáček – kytara, zpěv, Vojtěch Judák – kytara, zpěv (Golf, DOA rock), Luboš Oulík – basa, zpěv a Miroslav „fuck“ Čížkovský. Skupina nejprve natáčí své oficiálně první demo Koukej, hvězda padá… ve studiu R. Šandora v Tachově. Po natočení dema, které vyšlo pouze na MC, se TELEFON vrací k živým vystoupením na osvědčených místech svého dřívějšího působení.

V roce 1996 se do skupiny vrací kytarista a zpěvák Jiří Černaj.

V létech 1997 – 1998 TELEFON natáčí své druhé demo Nejsem Tvůj cvičenej pták opět pod režijní taktovkou R. Šandora v jeho studiu v Plané u Mariánských Lázní. V tomto období je činnost TELEFONU opět ohrožena, protože na jedné z mnoha tancovaček je během produkce stříleno po kapele „ostrými“ ze vzduchovky. Tato dnes již úsměvná historka se udála 23. srpna 1997 v Postřelově, pardón – Postřekově.

V roce 1999 se složení TELEFONU opět mění. Odchází Luboš Oulík, Míra Čížkovský i Vojta Judák. Do kapely přicházejí nové tváře a sezóna je odehrána v sestavě: Láďa Hrbáček – zpěv, kytara, Jirka Černaj – kytara, zpěv, Milda „MILÝ“ Milec – kytara, zpěv (Laser, Depo, Pohoda, Tobogan, Šém, Golf, Pegas, Inovace …), Zdeněk Kotlan – basa, zpěv (Titan, Kofein, Johnnie Walker) a Ota „BASEN“ Jahl. Sezónu 1999 můžeme označit jako etapu
1992m„litickou“, protože v té době TELEFON zkouší v Liticích a právě zde hraje velmi příjemné bigbíty. Na konci této sezóny se bohužel s kapelou loučí poslední zakládající člen a „duše“ TELEFONU Láďa Hrbáček. Hrbáček působil v TELEFONU od roku 1983, tj. celých 16 let. Byl dvorním textařem a na jeho konto můžeme připsat řadu skladeb. S TELEFONEM se loučil 23. 12. 1999 v Liticích.2000mira_m-4

V roce 2000 hraje kapela ve složení Černaj, Milec, Kotlan a Jahl. O prázdninách dochází ke změně na postu bubeníka. Otu Jahla střídá staronový bubeník Míra Čížkovský, kterého pak, před   koncem roku nahradil Vilda Stadtherr – věčný to „zaskakovatel“ a spasitel TELEFONU. Rok 2000 můžeme nazvat etapa „přehýšovská“, neboť zde nachází kapela svůj druhý domov.

V roce 2001 dochází opět ke změně na postu bubeníka. Do kapely přichází Pavel „OZZY“
2001mOsvald – bicí (Fata Morgana, Polomlejn), který vystřídal Vildu Stadtherra. Kapela hraje ve složení Černaj, Milec, Kotlan a Osvald. Nejkrásnější bigbíty hrála kapela v Kladrubech a na letních parketech ve Stodě. Místní fans vytvořili vždy neopakovatelnou atmosféru.

V roce 2002 střídá Pavla „OZZY“ Osvalda nový
2003mbubeník Martin „BUBY“ Hrubý (SAP). V listopadu dochází k další a zásadní změně ve složení. Na místo kytaristy a zpěváka se vrací zakládající člen Láďa „4 ks“ Hrbáček. Prvním vystoupením Telefonu v nové sestavě je jeho účast na tradičním Rockovém bále dne 16. 11. 2002 v Kvíčovicích.

20let-plakat-mKapela oslavila
20let-mdvacetileté narozeniny 19. září 2003 ve Staňkově za obrovského zájmu letitých i nových fanoušků. Na vydařeném večírku se sešla zakládající sestava s některými bývalými členy, vypilo se 18 sudů piva, veškerá kořalka a příjemné setkání skončilo v časných ranních hodinách.

V roce 2004 připravuje kabela materiál na třetí CD s názvem Bejt jako bejk, které
studiompak natáčí během roku 2005 a to na dvou místech. Prvních třináct věcí pochází ze studia Mercury v Rokycanech, kde taktovku drželi mistři zvuku Roman „Masha“ Šandor a Miloslav „Meila“ Kořán. Poslední dva bonusové kousky jsme přidali ve studiu Franz Kavkaz v Domažlicích pod dohledem Michala Janečka. Křest CD byl 27. prosince 2005 v Beat clubu JAM v Plzni.

cernobilem

Také v roce 2006 pokračuje kapela i nadále ve stejném složení a odehrává řadu skvělých bigbítů. Pod tlapami Medvěda jsme se dostali několikrát do zajímavých míst po republice.

V roce 2007 jsme zajeli např. až do Dolních Dunajovic (okres Břeclav). Tento rok byl významný také tím, že v listopadu odehrál Telefon v KD Mezholezích (pod
2007mezholezy_mtradičním, již  blednoucím nápisem na pódiu: „První v boji, první v budování“) společný, vzpomínkový bigbít s dočasně reinkarnovanou sestavou skupiny Vizir, ve které se kromě Ládi Hrbáčka představil i Roman Masha Šandor. S tímto bohatým rokem se kapela loučí při silvestrovském natáčení pro klatovskou TV v Mlázovech.

Rok 2008 se nese především v duchu příprav a zkoušení, které posléze
25let_3m
25let_1m
vyvrcholí 25. října v oslavě 25. narozenin kapely a to opět ve staňkovském KD. Na téhle akci se sešla spousta fanoušků, krásnejch holek a řada lidí, kteří patří
25let_2mneodmyslitelně k Telefonu. Stejně jako před pěti lety zažil Staňkov vynikající zábavu, na kterou se stále vzpomíná. Skvělá nálada z 25. narozenin naplnila natolik energií jedinou dámu Telefonu Pavlu Malíkovou, že nazkoušela s kapelou řadu věcí a odehrála několik bigbítů. Bylo to skvělé – Pavlo, díky.

Telefon v roce 2009 jede stále na vlně síly 25. narozenin, ale s každým dalším bigbítem se
50ka_valmblíží k naplnění rozhodnutí Ládi Hrbáčka ukončit aktivní činnost v kapele. K tomu dochází 19. prosince, kdy Láďa s Telefonem odehrává oficiálně poslední koncert. V roce 2010 však Láďa s kapelou odehrává ještě několik bigbítů. Nejvýznamnějším z nich je megaspářka 15. května ve Staňkově, kdy spolu s Vojtou Judákem oslaví pod heslem „S bigbítem na věčné časy a nikdy bačkory“ společných 100ks.
 

Od roku 2010 hraje Telefon ve složení Jiří
2010-plzenec-m„Mazák“ Černaj – kytara, zpěv, Zdeněk „Profesor“ Kotlan – basa, zpěv a Martin „Buba“ Hrubý – bicí. Kapela se v úvodu snaží sehnat na uvolněný post nového člena, zkouší hledat kytaru nebo klávesy. Oslovuje především své známé, kamarády. Čas se ale zastavit nedá. A tak je2011-doa-m

Telefon před rozhodnutím přerušit hraní a obnovit jej až v doplněné sestavě a nebo hrát dále ve třech. Bylo to nakonec velmi jednoduché a rychlé. Kapela

chce hrát, tak jede dál jako trio. Postupně se upravuje playlist a aranže skladeb pro tři nástroje. S další sezónou, s rokem 2011, se zdá,
2012-vachal-mže kapela našla již ten správný model. Starší skladby začínají i ve třech nabírat na síle. Sound kapely je přímočařejší a získává ten správný tah na bránu. Převážná část energie je věnována stále úpravám aranží a  repertoár se příliš nemění.

V roce 2012 však kapela začíná upravovat playlist, reinkarnuje několik starších věcí, ale přináší i nové nápady, které postupně servíruje fanouškům.

Se stejným hudebním výrazem a s plány připravit ještě další nové kousky chce skupina pokračovat i v roce 2013, ve kterém TELEFON oslaví 30 let od svého založení.

2012-auto-m

Rok 2013 se nese v duchu příprav na výroční večer, vybrušují se jednotlivé songy. Vše vrcholí oslavným koncertem k 30. narozeninám, který odehrála kapela za účasti zakládajících a bývalých členů. Bigbít 30 let TELEFON se konal 26.10.2013 ve staňkovském Lidovém domě.

Pamětníci si zajisté vzpomenou na akci první tři sudy – pivo za 2,50 Kč! Pípy se, jako za starých časů, nezastavily a trojice nerezových nádrží vyschla během několika desítek minut! Koncert skvěle ozvučil Jirka Mixán (JM Sound Service). Na pódiu se vystřídaly různé sestavy muzikantů z bohaté historie kapely. Vše běželo tak, jak bylo časem napsáno, tj. od zakládající party až po aktuální sestavu. Závěr byl pak skvělý za účasti všech účinkujících. Jedinečnost koncertu jsme zachytili na 2xDVD. Šťastnými vlastníky omezené edice se stali nejbližší kamarádi a fanoušci skupiny.

V dalších letech jsme hráli opět ve Staňkově dvě společné silvestrovské zábavy s Medy Gangem, což je bezva parta okolo Medyho. Střídali jsme se po sériích a bylo to skutečně parádní. Moc rádi na tyto bigbíty vzpomínáme.

Pevné kořeny jsme zapustili v obci Borovany, kam se často a rádi vracíme. Jedním z milníků byl také poslední koncert v legendárním plzeňském klubu JAM ze 17.12.2016.

Rock střídal rok a 20.10.2018 jsme se opět v široké sestavě historických hráčů potkali ve Staňkově na půlkulatém koncertu 35 let TELEFON. Akce byla opět bohatá na jídlo, pití, účast fanoušků a silné zážitky! Bylo všem jasné, že se potkáme za dalších 5 let.

V dubnu 2019 jsme sehráli s Medy Gangem moc fajn velikonoční bigbít ve Staňkově, na který jsme pak hned navázali Velikonočním koncertem v plzeňské Šeříkovce. Perfektní zvuk našeho kamaráda Mr. Lupína byl pro nás na pódiu skutečným požitkem. Telefon dál vyráží na obvyklá místa. Srdeční vazba vznikla s bigbíťáky „Pařezáky“. Díky nim jsme se po čase potkali s kamarády z bývalého legendárního klubu Death Magnetic Domažlicích, kde jsme moc rádi hrávali.

Ani naší kapele se nevyhnulo období covidu. Když se dalo hrát, tak jsme hráli, nebo se scházeli ve zkušebně, abychom si na malém prostoru předali to, co jsme měli v sobě …

V červenci 2020 jsme bohužel zaznamenali smutnou událost. Navždy nás opustil bývalý spoluhráč a kamarád Miloš Milec. Ti, kteří měli to štěstí a pamatují éru Telefonu s Mildou, musí uznat, že v jeho podání staré a prověřené pecky Telefonu měly vždy výraznou a přímou rockovou tvář. Miloš byl pedant a poctivej muzikant. Vždy mu záleželo na zvuku a projevu kapely. Přinášel do písniček zajímavé aranže a dokonce jsme hráli dvě jeho autorské věci – „Kytka uvadá“ a „Už zase spíš“. Milda byl dobrej parťák, kterej nikdy nezkazil žádnou legraci, ba naopak, vymýšlel na kapelu a lidi kolem ní pořád srandičky a chytáky. Nikdy nezapomeneme na to, jak se zděšeně probouzíme, po jednom nekonečném večírku v Jamu, v jeho plzeňském bytě, a vylejzáme zpod kulečníku za zvuku polnice. Nad námi stojí Miloš, troubí vojenský budíček na trubku a vedle něj se směje Monika, jeho dcera. Dodnes používáme zkratku HZK pro Hudební Zkoušky, kterou právě Milda v kapele zavedl. Na Mildovo památku jsme si připili rumem a whiskou. Jedno z toho by si s námi určitě dal.

4.6.2021 jsme odehráli první live stream v historii kapely TELEFON! Byla to výborná zkušenost. Brali jsme ji jako takové zpestření, generálku „živého“ hraní, s vírou, že už odchází omezení jménem covid a jsou před námi již konečně skutečná, plnotučná, živá hraní pod širým nebem. Velmi nás potěšil počet připojení ke streamu. Z produkce vznikl záznam, který je ke shlédnutí zde https://youtu.be/V6APByP9_Hk

Telefon v dalším období hraje klasické bigbíty a vyhlíží metu 40. výročí založení kapely …

Rok 2023 byl bohatý na dobré a zajímavé koncerty. Zahráli jsme spolu s DOA, Interloudem, Zvlášný školou a Morusem na moc vydařené akci Hollywoodská noc a věříme, že neskončí pouze u jednoho počinu a můžeme se těšit na další ročníky. Příjemné byly letní pouťové zábavy nebo koncert k 750 letům založení města Holýšov. Vše směřovalo k vrcholu sezóny, kulatinovému koncertu ve Staňkově.

Výroční koncert ke 40 letům založení kapely TELEFON jsme sehráli již tradičně ve Staňkově a to 28.10.2023. Tento významný datum v naší státnosti se stal také důležitým mezníkem v historii kapely. Zábavu rozjeli naši kamarádi z DOA rock. Na pódiu se různě prostřídalo 11 muzikantů a zaznělo 44 skladeb. Večerem jsme se propletli v různých sestavách a rozličnými obdobími kapely. Všechny písničky jste si s námi s chutí zpívali a Vaše ruce nad hlavou nám dodávaly potřebnou energii. Celý večer byl skvělý, závěr strhující. Jsme přesvědčeni, že všichni můžeme říct, že bigbít TELEFON 40 let byla parádní a nezapomenutelná akce! Věříme, že koncert potěšil všechny věrné a dlouholeté fanoušky, stejně jako ty nové! Moc děkujeme za společné prožití tohoto milníku!